- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Ayurvedic Herbal Products
Ayurvedic Herbal Products
Green Tea Tablet
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Green Tea Content | 500 mg |
| EGCG Content | 25 mg |
| Pack Size | 60 tablets |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Packaging Size | 60 Tablets |
| Form | Tablet |
| Usage | Weight Management |
| Flavour | Unflavoured |
| Treatment | can promote weight loss, blood sugar regulation, disease prevention, and exercise recovery. |
| Packaging Type | Bottle |
| Is It vegetarian | Yes |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 24 Months |
| Direction of use | 1-2 Tablet Daily |
| Key Benefits | For weight Loss, blood sugar regulation |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5-6 Working Days
- Packaging Details: Plastic Container
Amla Fresh Juice
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Brochure
| Amla Form | Juice |
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Flavor | Natural |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Immunity Support, Digestion Support, Hair Health |
| Form | AR HERBAL CARE |
| Packaging Size | 500 ml |
| Shelf Life | 18 MONTHS |
| Sugar Free | Yes |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Size | 500ML |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYS
Ortho Oil 50ml
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Brochure
| Pack Size | 50 ml |
| Form | Oil |
| Application Area | Joint, Knee, Back, Neck, Shoulder, Leg, Full Body |
| Packaging size | 50ML |
| Usage | Pain Relief |
| Composition Base | Herbal Oil |
| Herbal Type | Ayurvedic |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging type | Roll on Bottle |
| Usage/Application | Joint Pain Relief |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
Diabetic Care Capsule
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Brochure
| Form | Capsule |
| Pack Size | 60 capsules |
| Packaging Size | 60 capsule |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Key Ingredients | Karela, Gudmar, Jamun, Triphala, Haldi, Vijaysar Bark, Vijaysar, Neem |
| Usage | Blood Sugar Control |
| Dose | One day 2 caopsule |
| Usage/Application | Clinical |
| Packaging Type | Bottle |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
- Packaging Details: 60 capsule on bottle
Herbal Nirgundi Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Brand | ARHERBAL |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | liquid |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 100 % Natural |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 Days
Triphala Juice 500ml
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Directions for Use | one day 30ml |
| Grade Standard | Food |
| Shelf Life | 24 momths |
| Net Volume | 500ml |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
- Packaging Details: 500ml im one bottle
Fat Loss Capsule
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Brochure
| Formulation Type | Nutraceutical |
| Key Ingredient | Herbal Blend |
| Pack Size | 60 capsules |
| Manufacturer | AR PHERBAL CARE |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Usage | Weight Loss |
| Dosage Form | Hard Capsule |
| Diet Type | Vegan |
| Type | Herbal |
| Packaging Size | 60 capsule |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Deals in | Third Party Manufacturing |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Noni Fruit Juice
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Net Quantity | 500 ml |
| Type | Pure Noni |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Color | Natural |
| Health Benefit | Blood Purifier |
| Age Group | 24 MONTHS |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Bottle Pack Size | 500ML |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 100% |
- Detoxifies the body
- Relieves Constipation
- Purifies Blood
- Enhances Concentration
Piles Capsule 60pcs
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
| Form | Capsule |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Pack Size | 60 capsules |
| Strength | 500 mg |
| Treatment Type | External piles |
| Key Ingredients | herbal mix |
| Shelf Life | 24 Months |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 60 Capsules/Tablets |
Piles capsules consist of extracts of various natural herbs. It contains extracts of Neem, Zamikand, Aloevera, Akawana, Arishtak, Daruhaldi, Amla, yashtimaduka, Harar, Baheda, Mooli, Muktashukti, Saphatika, they reduce swelling and relieve pain and itching of piles. Piles are a condition in which the veins at the lower end of the rectum become inflamed and enlarged. These capsules might help provide relief from this pain caused due to piles. Also, the capsules are known to be effective in improving the digestive system. It relieves the pain caused due to bleeding or burning during piles. These capsules are natural.
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Weight Gain capsule
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Usage/Application | Third party manufacturing |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Vegetarian | Yes |
| Dosage Form | Capsule |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
- Packaging Details: one bottle 60 capsule
Thyroid Care Capsules
Minimum Order Quantity: 500 Bottle
Product Brochure
| Formulation type | Herbal |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | BOTTLE |
| Dosage form | Veg capsule |
| Key ingredient | Kanchanar, Guggul, Ashwagandha |
| Prescription | Prescription |
| Packaging Size | 60 CAPSULE |
| Grade Standard | FOOD |
| Form | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
- Packaging Details: 60 CAPSULE ON BOTTLE
Asthma Care Capsule
Minimum Order Quantity: 500 Piece
Product Brochure
| Use For | Asthma |
| Pack Size | 60 capsule |
| Form | CAPSULE |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Key Ingredients | Tulsi, Vasaka, Pippali, Mulethi, Bharangi |
| Age Group | Adult |
| Packaging Size | 60 capsule |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
- Packaging Details: one bottle 60 capsule
Herbal Neem Capsules
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Pack Size | 60 Capsule |
| Packaging type | Bottle |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Form | Capsule |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5-
Double Stem Cell Capsule
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
| Packaging Size | 60 Capsule |
| Brand | AR HERBAL |
| Form | Capsule |
| Shelf Life | 12 months |
| Usage | Clinical |
- Pure And Natural
- Support Brain Health
- Aids in Cell Renewal