- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Herbal Syrups
Herbal Syrups
We are a leading Manufacturer of liver care syrup, digestive herbal syrup, ortho care syrup, stone care syrup and shankh pushpi syrup from Jaipur, India.
Liver Care Syrup
Product Price: Rs 45 / BottleGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Form | Syrup |
| Formulation Type | Liver Tonic |
| Ideal For | Adults Only |
| Key Benefits | Improves Digestion, Liver Detox |
| Grade Standard | Feed Grade |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Purity | 100% |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Size | 200 mL |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Digestive Herbal Syrup
Product Price: Rs 45 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Pack Size | 200 ml |
| Use Case | DIGSTIVE |
| Sugar Content | Sugar Free |
| Packaging Size | 200 mL |
| Key Herb | MIX HERBS |
| Flavour | Herbal |
| Shelf Life | 18 MONTHS |
| Packaging Type | Bottle |
| Medicine Type | HERBAL |
| Usage/Application | Clinical |
| Brand | AR HERBAL |
| Form | Syrup |
| Purity | 100% |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ortho Care Syrup
Product Price: Rs 45 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 200 Ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Medicine Type | Ayurvedic |
| Usage/Application | Clinical |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Form | Syrup |
| Grade Standard | Food Grade |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Stone Care Syrup
Product Price: Rs 45 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Type | Bottle |
| Grade Standard | Herbal |
| Packaging Size | 200 mL |
| Medicine Type | HERBAL |
| Size | 200 ml |
| Brand | AR HERBAL |
| Country of Origin | Made in India |
| Features | 100 % Natural Syrup |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 To days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Shankh Pushpi Syrup
Product Price: Rs 45 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 200 mL |
| Form | Syrup |
| Botanical Name | Convolvulus Pluricaulis |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
- Improves learning and concentration
- Reduces mental fatigue
Additional Information:
- Delivery Time: 7 days
Yes! I am InterestedRequest A Callback