- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Mix Juice
Mix Juice
Aloe Vera Mango Mix Juice
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
| Aloe Source | Aloe Vera Pulp |
| Formulation | Concentrate |
| Flavor | Natural |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Skin Health, Digestion Support, Detox Support |
| Packaging Type | Bottle |
| Dosage | 30 ml A Day 2 time |
| Shelf Life | 12 Months |
| Flavour | Alovera mango |
| Form | juice |
| Brand | ARHERBAL |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 100% |
| Ingredient | Aloe Vera,Mango |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Size | 1 Litre |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 days
Aloe Vera Lemon Mix Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Aloe Source | Aloe Vera Pulp |
| Formulation | Concentrate |
| Flavor | Lemon |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Skin Health, Digestion Support, Detox Support |
| Packaging Type | Bottle |
| Dosage | 30 ml Juice mixed with half a glass of lukewarm water, preferably empty stomach or as consult your h |
| Shelf Life | 18 months |
| Brand | ARHERBAL |
| Manufacturer | Ar Herbal Care |
| Purity | 100% |
| Ingredient | Each 10ml contains Aloevera - 09ml Mango Juice - 01ml E-330 (citric acid) - Q.S. E-211 (Sodium b |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Size | 1 Litre |
Here are nine reasons to drink pure, uncolored, low anthraquinone aloe vera juice.
...
What are the health benefits of drinking aloe vera juice?
- Alkalinity. ...
- Hydration. ...
- Liver function. ...
- For constipation. . ..
- For clear skin. ...
- Nutritious boost. ...
- Heartburn relief. ...
- Digestive benefits
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 days
Aloe Vera Nectar Mix Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Brand | ARHERBAL |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 18 months |
| Purity | 100% |
| Ingredient | Aloe Vera,Nactar |
• Supports healthy digestion
• Promotes a healthy immune system
• Helps maintain natural energy levels
• Cranberries support urinary health
• Vegan friendly
• Vegetarian friendly
• Gluten free
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 days
Aloe Vera Orange Mix Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Brand | ARHERBAL |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 18 months |
| Purity | 100% |
| Ingredient | Aloe Vera, Orange |
Aloe Vera Apple Mix Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Brand | ARHERBAL |
| Packaging Size | 1 Litre |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 18 Months |
| Dosage | 30 ml Juice mixed with half a glass of lukewarm water |
| Form | Herbal Juice |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 100% |
| Ingredient | Aloe Vera,Apple |
Amla Aloe Vera Mix Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Formulation | Concentrate |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Ingredient | Amla,Aloe Vera |
| Key Ingredients | Aloe Vera |
| Usage | Detox Support |
| Flavor | Natural |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 100% |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Size | 1 Litre |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 days
Mix Berry Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Berry Blend | Mixed Berry |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Juice Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Pack Type | PET Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Wellness |
| Pulp | Yes |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | Made in India |
- Improved heart healthBerries contain fiber, potassium, and flavonoids, which can help improve heart health. Some studies suggest that drinking multi-berry juice may help reduce blood pressure and improve cholesterol levels.
- Weight managementBerries are high in fiber and low in calories, which can help with weight management.
- Brain healthBerries may help protect against age-related cognitive decline due to their antioxidant and anti-inflammatory properties.
- Improved digestionThe fiber content in berries can aid in digestion, promote regularity, and support a healthy gut microbiome.
- Strong immune systemMix berry juice is a source of several nutrients, including flavanols, vitamins and fiber, which helps establish a strong immune system.
- Eye and skin healthMix berry juice promotes eye and skin health. Vitamin A, Vitamin E and Antioxidants are considered essential nutrients for skin.
- Urinary tract healthCranberries and blueberries are closely linked to good urinary tract health.
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Wheat Grass With Honey Mix Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| Flavour | wheat grass with honey |
| Packaging | Bottle |
| Ingredient | Wheat Grass, Honey |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 1 tr. |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 days
Apple Cider With Honey Mix Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
| With Mother | Yes |
| Acidity | 5% |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Usage | Nutraceutical, Food Processing |
| Color | Cloudy White |
| Ingredient Type | Apple Cider With Honey |
| Packaging Type | Bottles |
| Shelf Life | 12 Months |
| Purity | 100% |
| Country of Origin | Made in India |
- With Mother Vinegar
- Naturally Fermented
- Imalayan Apple Juice
Amla With Aloe Vera Juice
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Key Ingredients | Amla |
| Usage | Hair Health, Digestion Support |
| Flavor | Natural |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | liquid |
| Shelf Life | 18 months |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYS
Herbal Mixberry Juice
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
| Form | Juice Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Pack Type | PET Bottle |
| Blend Type | mix beery |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Wellness |
| Packaging Size | 500 ml |
| Sugar (As Sucrose) | SUGAR FREE |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO5 DAYES
Multi Berry Juice 500ml
Minimum Order Quantity: 100 Bottle Of 500 mL
Product Brochure
| Berry Blend | Mixed Berry |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Juice Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Pack Type | PET Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Wellness |
| Color | Red |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 18 months |
| Best Before | 18 months |
| Flavour | Mix Fruit |
| Brand | AR HERBAL |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 dayes