- Home
- ยป
- Our Products
- »
- MLM Products
MLM Products
Aloe Vera Juice 500ml
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Aloe Source | Aloe Vera Pulp |
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Flavor | Natural |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Skin Health, Digestion Support |
| Packaging Size | 500 ml |
| Is It Imported | Non Imported |
| Brand | AR HEERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 to 10 dayes
Diabetic Care Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Pack Size | 500 ml |
| Form | Liquid |
| Flavour | Jamun |
| Key Ingredients | Karela, Triphala, Amla, Methi, Gudmar, Vijaysar, Jamun, Neem |
| Usage | 20-30 ml one time |
| Shelf Life | 18 months |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500ml |
| Medicine Type | herbal |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 to 10 dayes
LUNGS CARE JUICE 500ML
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Target Use | Lungs care |
| Key Ingredients | Herbal Mix |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Natural |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 To Dayes
Liver Care Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Main Ingredient | herbal mix |
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Usage | Liver Support |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Natural |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 to 10 Days
Hair Care Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Product Type | hair care juice |
| Formulation | Concentrate |
| Hair Concern | Dandruff, Hair Fall, Damage Repair, Smoothening |
| Pack Size | 500 ml |
| Hair Type | All Hair Types |
| Target Use | HAIR CARE |
| Ingredient Base | Herbal |
| Key Ingredients | Herbal Mix |
| Sugar Content | Sugar Free |
| Usage | Home Use, Unisex |
| Flavor | Herbal Mix |
| Packaging Size | 500 ml |
| Diet Preference | No Added Sugar |
| Shelf Life | 18 Months |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Production Capacity: 20000 per day
- Delivery Time: 7 to 10 dayes
- Packaging Details: 500ml one bottle
Women Care Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Target Use | Blood Pressure Support |
| Key Ingredients | Herbal Mix |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Natural |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES
Digestive Care Juice 500ml
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Target Use | Digestive |
| Key Ingredients | Herbal Mix |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Natural |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Amla Juice 500ml
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Amla Form | Juice |
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Flavor | Natural |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Usage | Immunity Support, Hair Health |
| Packaging Size | 500 ml |
| Sugar Free | Yes |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
- Amla is rich in vitamin C. ...
- Amla has anti-inflammatory properties. ...
- Amla supports digestion. ...
- Amla boosts metabolism. ...
- Amla helps you manage blood sugar levels. ...
- Amla juice promotes heart health. ...
- Detoxify your body with amla juice.
Additional Information:
- Delivery Time: 7 to 10 dayes
Immunity Booster Juice
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Juice Type | Herbal Blend |
| Packaging Size | 500 ml |
| Pack Size | 500 ml |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Form | Liquid |
| Key Ingredients | Herbal mix |
| Use Case | Immunity |
| Organic | Conventional |
| Treatment | For Immunity Boosting |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Direction Of Use | 30ML one time |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 to 10 dayes
Curcumin Capsules 60Pcs
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
| Curcumin Grade | Standard Extract |
| Curcumin Strength | 500 mg |
| With Bio Enhancer | Without Piperine |
| Form | Capsules |
| Packaging type | Bottle |
| Formulation | Hard Gelatin Cap |
| Usage | Anti Inflammatory, Joint Support, Antioxidant Support |
| Pack Size | 60 Capsules |
| Packaging Size | 60 Capsule |
| Direction of use | Twice a Day |
| Brand | ar herbal |
| Dose/Strength | 500 mg |
| Store in Cool And Dry Place | yes |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 Dayes
Fat Loss Juice
Minimum Order Quantity: 200 Piece
| Main Ingredient | Herbal mix |
| Pack Size | 500ml |
| Flavour | Natural |
| Usage | Weight loss |
| Diet Type | Vegan |
| Added Sugar | No added sugar |
| Pack Type | bottle |
| Brand Name | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 18 Months |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
- Appetite control: Reducing hunger and helping with portion control
- Blood pressure: Lowering blood pressure
- Cholesterol: Reducing cholesterol and LDL (low-density lipoprotein cholesterol)
- Liver function: Supporting a healthy liver to prevent excess fat accumulation
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES
Kidney care juice 500ml
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Formulation | Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Target Use | kidney care |
| Key Ingredients | Herbal Mix |
| Sugar Content | No Added Sugar |
| Flavor | Natural |
| Packaging Size | 500 ml |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES