- Home
- ยป
- Our Products
- »
- New Herbal Formulation
New Herbal Formulation
We are a leading Manufacturer of red aloe vera juice, leady care syrup, diabetic control juice, leady care juice, herbal dizester juice and ortho care juice from Jaipur, India.
Red Aloe Vera juice
Product Price: Rs 185 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Shelf Life | 24 months |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Is It Imported | Non Imported |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 Dayes
- Packaging Details: 500ml on bottle
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Leady care Syrup
Product Price: Rs 55 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Medicine System | Herbal |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Form | Syrup |
| Packaging Size | 200 mL |
| Dosage Amount | 1 teaspoon |
| Dosage Frequency | Twice a Day |
| Treatment | Leucorrhoea |
| Packaging Type | Bottle |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 24 months |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Diabetic Control Juice
Product Price: Rs 110 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Pack Size | 500 ml |
| Form | juice |
| Flavour | Karela Jamun |
| Key Ingredients | Gudmar, Karela, Triphala, Neem, Jamun, Methi |
| Usage | Blood Sugar Control |
| Shelf Life | 18 months |
| Packaging Type | Bottle |
| Packaging Size | 500ml |
| Trearment | For Diabetic Control |
| Medicine Type | herbal |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
- Packaging Details: 500ml on bottle
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Leady care Juice
Product Price: Rs 110 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Sugar (As Sucrose) | NO add |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 gto 7 dyaes
- Packaging Details: 500ml on bottle
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Herbal Dizester Juice
Product Price: Rs 140 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Size | 500 ml |
| Packaging Type | Bottle |
| Form | JUICE |
| Country of Origin | Made in India |
- Reduces The Symptoms Of Irritable Bowel Syndrome: ...
- Increases Nutrient Absorption: ...
- Increases Your Energy: ...
- Prevents Leakage From The Gut: ...
- Healthy Inflammatory Response: ...
- Decreases Chronic Fatigue and Pain: ...
- Supports Methylation: ...
- Combats Anxiety:
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYS
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ortho Care Juice
Product Price: Rs 120 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Size | 500ml |
| Packaging Type | juice |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Brain Booster
Product Price: Rs 120 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Form | Capsule |
| Packaging Size | 60 capsule |
| Packaging Type | Bottle |
| Treatment | For Cough & Cold |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Also Gives | Third Party Manufacturing |
| Cool and Dry Place | store Cool And Dry Place |
| Plastic Jar | yes |
| Memory Booster | yes |
| HospitalClinic | na |
| Brain Booster | yes |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
Yes! I am InterestedRequest A Callback