- Home
- »
- Our Products
- »
- Protein Powder
Protein Powder
Manufacturer of a wide range of products which include chocolate protein powder, diabic care powder, plant protein powder, vanilla protein powder and strawberry protein powder.
Chocolate Protein Powder
Product Price: Rs 250 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Protein Source | Whey Isolate |
| Protein Per Serve | 40–44 g |
| Pack Size | 250 g |
| Manufacturer | AR HERBALCARE |
| Packaging Size | 200GM |
| Chocolate Type | Milk Chocolate |
| Diet Type | Vegan |
| Goal | Recovery Support, Weight Gain, Muscle Gain |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Form | POWDER |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5-6 Working Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
DIABIC CARE POWDER
Product Price: Rs 125 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Details:
| Product Type | Herbal Mixture |
| Packaging Size | 200 gm |
| Form | Powder |
| Key Ingredients | Karela, Gudmar, Neem, Jamun |
| Flavor | Unflavoured |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Ideal For | Unisex |
| Benefits | Improves Insulin, Blood Sugar Control |
| Manufacturing Type | Private Label, Third Party |
| Country of Origin | Made in India |
Blood sugar management: Diabetic powders can help stabilize blood sugar levels and reduce spikes. They can be added to meals and snack
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plant Protein Powder
Product Price: Rs 1,800 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Details:
| Plant Source | Plant Blend |
| Packaging Size | 500 gm |
| Protein Per Serve | 50–54 g |
| Pack Size | 250 g |
| Pack Type | Box |
| Flavor | Vanilla |
| Flavour | Unflavoured |
| Diet Type | Vegetarian |
| Intended Use | Weight Management |
| Protein Source | Soy |
| Brand Name | AR HERBAL CARE |
| Manufacturer Name | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Vanilla Protein Powder
Product Price: Rs 250 / JarGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Jar
Product Brochure
Product Details:
| Protein Source | Whey |
| Protein Per Serve | 55–60 g |
| Pack Size | 250 g |
| Manufacturer | AR HERBALCARE |
| Packaging Size | 200GM |
| Flavour | Vanilla |
| Diet Type | Vegan |
| Added Sugar | No Added Sugar |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Form | POWDER |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5-6 Working Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Strawberry Protein Powder
Product Price: Rs 250 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Protein Type | Whey Protein |
| Weight | 200 g |
| Manufacturer | AR HERBALCARE |
| Packaging Size | 200GM |
| Flavor | Strawberry |
| Protein Source | Whey Concentrate |
| Goal / Application | Meal Replacement |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Form | POWDER |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5-6 Working Days
Yes! I am InterestedRequest A Callback