- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Sea Buckthorn Juice
Sea Buckthorn Juice
Offering you a complete choice of products which include herbal sea buckthorn juice, sea buckthorn berry juice, organic sea buckthorn juice, sea buckthorn himalayan berry juice, hippophae rhamnoides juice and sea buckthorn with turmeric oil juice.
Herbal Sea Buckthorn Juice
Product Price: Rs 75 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Blend Type | Sea Buckthorn Mix |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Juice Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Is it Organic | No |
| Pack Type | PET Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Retail |
| Pulp | Yes |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 18 months |
| Country of Origin | Made in India |
- Treat stomach or intestinal problems.
- Improve blood pressure or blood cholesterol.
- Prevent or manage blood vessel or heart disease.
- Complement cancer treatment.
- Boost immunity and prevent infections.
- Treat obesity.
- Improve symptoms of cirrhosis.
- Improve eyesight or dry eyes.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sea Buckthorn Berry Juice
Product Price: Rs 155 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Blend Type | Sea Buckthorn Herbal |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Juice Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Pack Type | PET Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Wellness |
| Pulp | Yes |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 18 MOnths |
| Country of Origin | Made in India |
- Treat stomach or intestinal problems.
- Improve blood pressure or blood cholesterol.
- Prevent or manage blood vessel or heart disease.
- Complement cancer treatment.
- Boost immunity and prevent infections.
- Treat obesity.
- Improve symptoms of cirrhosis.
- Improve eyesight or dry eyes.
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Organic Sea Buckthorn Juice
Product Price: Rs 190 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Plant Part Used | Berry |
| Packaging Size | 1 L |
| Extraction Method | Cold Pressed |
| Oil Type | Pure |
| Usage/Application | Food |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Form | Liquid |
| Purity | 100% Pure |
| Shelf Life | 18 month |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
- Treat stomach or intestinal problems.
- Improve blood pressure or blood cholesterol.
- Prevent or manage blood vessel or heart disease.
- Complement cancer treatment.
- Boost immunity and prevent infections.
- Treat obesity.
- Improve symptoms of cirrhosis.
- Improve eyesight or dry eyes.
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sea Buckthorn Himalayan Berry Juice
Product Price: Rs 190 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Blend Type | Pure Sea Buckthorn |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Juice Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Pack Type | PET Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Wellness |
| Pulp | Yes |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Ingredients | SEABUCKTHORN PLUP |
| Shelf Life | 18 months |
| Country of Origin | Made in India |
- Treat stomach or intestinal problems.
- Improve blood pressure or blood cholesterol.
- Prevent or manage blood vessel or heart disease.
- Complement cancer treatment.
- Boost immunity and prevent infections.
- Treat obesity.
- Improve symptoms of cirrhosis.
- Improve eyesight or dry eyes.
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hippophae Rhamnoides Juice
Product Price: Rs 155 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Blend Type | Sea Buckthorn Herbal |
| Packaging Size | 500 ml |
| Form | Juice Concentrate |
| Pack Size | 500 ml |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Pack Type | PET Bottle |
| Sugar Type | No Added Sugar |
| Usage | Wellness, Nutraceutical |
| Pulp | Yes |
| Brand | ar herbal care |
| Shelf Life | 18 mONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
- Treat stomach or intestinal problems.
- Improve blood pressure or blood cholesterol.
- Prevent or manage blood vessel or heart disease.
- Complement cancer treatment.
- Boost immunity and prevent infections.
- Treat obesity.
- Improve symptoms of cirrhosis.
- Improve eyesight or dry eyes.
Additional Information:
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sea Buckthorn With Turmeric Oil Juice
Product Price: Rs 190 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Purity | 100% Pure |
| Packaging Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Usage/Application | Food |
| Country of Origin | Made in India |
- Treat stomach or intestinal problems.
- Improve blood pressure or blood cholesterol.
- Prevent or manage blood vessel or heart disease.
- Complement cancer treatment.
- Boost immunity and prevent infections.
- Treat obesity.
- Improve symptoms of cirrhosis.
- Improve eyesight or dry eyes.
Additional Information:
- Production Capacity: `
- Delivery Time: 5 to 7 dayes
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Sea Buckthorn Capsule
Product Price: Rs 125 / BottleGet Best Price
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
Product Brochure
Product Details:
| Herb Type | Sea Buckthorn |
| Extract Strength | 500 mg |
| Standardization | Omega Rich |
| Packaging Size | 60 Capsule |
| Packaging Type | Bottle |
| Pack Size | 60 capsules |
| Use Case | Immunity, Heart Health, Skin Health, Eye Health |
| Herbal Type | Herbal Blend |
| Brand | ARHERBAL |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturer | Ar Herbal Care |
| Purity | 100 % |
Yes! I am InterestedRequest A Callback