- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Herbal Powder
Herbal Powder
Ashwagandha Root Powder
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Withanolides Content (%) | 8% |
| Type | Conventional |
| Form | Powder |
| Part Used | Leaves |
| Packaging Type | Pack |
| Packaging Size | 250gm |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Key Ingredients | Ashwagandha |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 Days
Apricot Seed Powder
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Variety Available | Apricoat Powder |
| Shelf Life | 24 months |
| Dietary Fiber | 18 g |
| Packaging Type | Pouch |
| Raw Material | Apricoat |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Is It Dried | Dried |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 days
Ortho Care Powder
Minimum Order Quantity: 200 Pack
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Form | Powder |
| Key Ingredient | Punarnava, Shallaki, Ajmod, Erand Mool, Nirgundi, Sonth, Guggul, Methi |
| Usage Indication | Knee pain, Joint pain |
| Shelf Life | 24 months |
| Packaging | 100 gm Bottle |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
| Packaging Size | 100 gm |
| Pack Size | 200 g |
- Joint pain: Relieves joint pain, swelling, and stiffness
- Osteoarthritis: Helps with osteoarthritis pain
- Muscle pain: Relieves muscle pain
- Sprains and strains: Helps with sprains and strains
- Joint mobility: Improves joint flexibility and mobility
- Cartilage: Helps maintain healthy joint cartilage and prevent cartilage damage
- Blood circulation: Improves blood circulation in joints
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES
Alovera Powder Price
Minimum Order Quantity: 200 Kg
| Grade | Food Grade |
| Form | Freeze Dried Powder |
| Part Used | Inner Leaf Gel |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Ingredients | ALOVERA POWDER |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Manufacturer | AR HERABL CARE |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Speciality | 100% Natural |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Shatavari Root Powder
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Form | Powder |
| Saponin Content | 60% |
| Color | Light Brown |
| Grade | food |
| Application | Food Supplement |
| Packaging Size | 1 kg |
| Packaging Type | Bottle |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Usage/Application | AR HERBAL CARE |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES
Ortho Care Capsule
Minimum Order Quantity: 100 Bottle
| Pack Size | 60 tablets |
| Form | capsule |
| Shelf Life | 24 months |
| Usage/Application | Personal Use |
| Packaging Type | Bottle |
| Key Ingredients | Nirgundi, Guggul, Erand Mool, Hadjod, Shallaki, Haldi, Ashwagandha, Methi |
| Application | Joint Pain |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Manufactured By | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Organic Moringa Powder
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Grade | Food Grade |
| Mesh Size | 100 Mesh |
| Packaging Size | Pouch,Plastic Bags,Box,Packets |
| Processing Method | Shade Dried |
| Certification | FSSAI Approved |
| Part Used | Leaf |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 24 MONTH |
| Packaging Type | POUCH |
| Form | POWDER |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
The leaves are not dried using heat at any stage of the processing and thus retaining the nutrient values of the leaves. The leaf powder is rich in vitamins, phytonutrients, antioxidants, amino acids and is easily soluble in water. It makes them easy for the consumer as well as the formulator for using the powder. Our Moringa Leaves Powder is sourced from various companies dealing in the ayurvedic formulation, health supplement manufacturers, and direct consumers across the globe.
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Organic Wheatgrass Powder
Minimum Order Quantity: 100 Kg
Product Brochure
| Purity | Conventional |
| Packaging Size | 100gm |
| Grade (Based on Protein) | 60% Protein |
| Drying Method | Spray Dried |
| Form | POWDER |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | POUCH |
| Shelf life | 24 MONTH |
| Certifications | FSSAI |
| Color | Light Green |
| Gluten Free | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
- It's a superfood. ...
- It can eliminate toxins. ...
- It can help with digestion. ...
- It can boost your metabolism. ...
- It can lower your cholesterol. ...
- It can boost your immune system. ...
- It can give you energy. ...
- It can lower your blood pressure.
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Ashwagandha Powder
Minimum Order Quantity: 200 Bottle
| Withanolides Content (%) | 8% |
| Type | Conventional |
| Packaging Size | 250 g |
| Form | Root Powder |
| Part Used | Root |
| Ingredients | ASHWAGANDHA POWDER |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Usage/Application | personal |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Shelf life | 24 MOTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DYAES
Shatavari Powder
| Form | Powder |
| Saponin Content | 60% |
| Color | White |
| Grade | Conventional |
| Application | Food Supplement |
| Packaging Type | Bottle |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Packaging Size | 100 gm |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 5 TO 7 DAYES
Lychee Powder
Minimum Order Quantity: 200 Gram
| Extraction Type | Spray Dried |
| Brand | ar herbal care |
| Packaging Size | loose |
| Packaging Type | Pouch |
| Color | Light Pink |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Not Certified |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 7 to 10 dayes
Mulethi Powder
Minimum Order Quantity: 200 Pack
| Form | Powder |
| Cultivation Type | Conventional |
| Packaging Type | Bottle |
| Glycyrrhizin Content | 50% |
| Grade | Food Grade |
| Packaging Size | 100 gm |
| Ingredients | MULETHI POWDER |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Mesh Size | 60 Mesh |
| Country of Origin | Made in India |
- Digestive healthMulethi has anti-inflammatory, anti-bacterial, and anti-viral properties that help maintain a healthy digestive system. It can relieve constipation, prevent gastric and peptic ulcers, and aid in digestion
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES
Dry Litchi Powder
Minimum Order Quantity: 25 Kg
Product Brochure
| Processing Method | Spray Dried |
| Fruit Type | Litchi |
| Variety | Litchi |
| Variety Available | Litchi Powder |
| Form | Fine Powder |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Size | LOOSE |
| Extraction Type | Pouch |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Is It Dried | Dried |
| Is It Organic | Organic |
| Storing Period | 24 Month |
| Country of Origin | Made in India |
We at AR HERBAL CARE are ISO 22000: 2018 , WHO-GMP certified company engaged in Cultivation & processing of Medicinal Herbs,Oils & spray dried fruit powder.
We can supply premium quality spray fried Litchi Powder
1. 100% pure Juice Powder 2. Free Flowing 3. Product under GMP-Certified
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 Days
Organic Spirulina Powder
Product Brochure
| Packaging Size | Bag,Packet,Pouch |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Shelf Life | 24 MONTH |
| Packaging Type | KILOGRAM |
| Form | POWDER |
| Country of Origin | Made in India |
We can supply premium quality spray fried Spirulina powder1. 100% pure Juice Powder 2. Free Flowing 3. Product under GMP-Certified
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Grape Seed Extract Powder
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Packaging Type | Box |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Variety Available | Grape Powder |
| Composition | Grape Seed |
| Packaging Size | 500gm |
| Extraction Type | Pouch |
| Is It FSSAI Certified | FSSAI Certified |
| Is It Dried | Dried |
| Is It Organic | Organic |
| Storing Period | 24 Month |
| Country of Origin | Made in India |
We can supply premium quality spray fried Litchi Powder
1. 100% pure Juice Powder 2. Free Flowing 3. Product under GMP-Certified
Additional Information:
- Delivery Time: 3 to 5 Days
Amla Herbal Powder
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Form | Powder |
| Processing Method | Dried |
| Organic Certification | No |
| Pack Type | Box |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Packaging Size | Pouch,Bag,Packet |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Packaging Type | POUCH |
| Shelf Life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Papaya Leaf Extract Powder
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Plant Part Used | Whole Plant |
| Form | Powder |
| Variety Available | Papaya Powder |
| Usage | Ayurvedic |
| Grade Standard | Herbal Grade |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Raw Material | PAPAYA |
| Packaging Type | Pouch |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Dry Apple Powder
Minimum Order Quantity: 20 Kg
Product Brochure
| Extraction Type | Spray Dried |
| Moisture | 7.0 % |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Variety Available | Apple Powder |
| Vitamin C | 3.0 mg |
| Packaging Type | Pouch |
| Packaging Size | 5 Kg |
| Raw Material | APPLE |
| Country of Origin | Made in India |
We can supply premium quality spray fried APPLE POWDER
1. 100% pure Juice Powder 2. Free Flowing 3. Product under GMP-Certified
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Tulsi Leaves Powder
Product Brochure
| Grade | Conventional |
| Form | POWDER |
| Type | Panch Tulsi |
| Application | Food & Beverage |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Packaging Size | 100gm |
| Shelf Life | 24 MONTH |
| Packing size | 100GM |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | AR HERBAL CARE |
Additional Information:
- Delivery Time: 3 TO 5 DAYS
Tulsi Powder
Minimum Order Quantity: 200 Pack
| Grade | Conventional |
| Form | Powder |
| Packaging Type | Pack |
| Type | Panch Tulsi |
| Application | Food & Beverage |
| Packaging Size | 100 gm |
| Manufacturer | AR HERBAL CARE |
| Ingredients | TULSI POWDER |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Country of Origin | Made in India |
| Shelf life | 24 MONTHS |
- Antimicrobial properties: Tulsi can help fight infections caused by bacteria, viruses, and fungi. It can be used as a hand sanitizer, mouthwash, and water purifier.
- Anti-inflammatory: Tulsi can help reduce inflammation.
- Antioxidant: Tulsi contains antioxidants like eugenol that can help protect the heart from free radicals.
- Blood sugar: Tulsi can help lower blood sugar levels in people with prediabetes or type 2 diabetes.
- Cholesterol: Tulsi can help lower cholesterol levels.
- Eye health: Tulsi's anti-inflammatory properties can help prevent eye infections.
- Headaches: Tulsi can help relieve headaches and migraines.
- Immunity: Tulsi can help boost immunity and fight common ailments like colds, flu, fever, and asthma
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES
Lotus Powder
Minimum Order Quantity: 200 Kg
| Herb Part Used | Leaf |
| Form | Extract Powder |
| Usage | Ayurvedic |
| Packaging Type | Bottle |
| Color | Pink |
| Grade | Herbal Grade |
| Packaging Size | 1 kg |
| Brand | AR HERBAL CARE |
| Shelf life | 24 MONTHS |
| Country of Origin | Made in India |
- SkinLotus powder can help cleanse, soothe, and nourish the skin. It can also help reduce acne, pores, and blackheads. Lotus powder contains antioxidants that protect the skin from free radical damage. It can also help brighten the skin and reduce dark spots
Additional Information:
- Delivery Time: 7 TO 10 DAYES